Showing posts with label surface area. Show all posts
Showing posts with label surface area. Show all posts

Sunday, February 6, 2011

Shenna's Surface Area Scribepost

Math textbook pages 186-187, questions 2, 4, 6, 8




2. You need to find it because the circumference of a circle is the length of a circle. You would need the length of a circle in order to find out the surface area of a cylinder.



















































































Click Surface Area of a Cylinder to know more about it

Here's a video about Surface Area of a Cylinder



Cylinder Volume and Volume Problems


















 

























Thursday, February 3, 2011

Ysabelle's Surface Area Scribe

Pages 186-187

7. Do you prefer to find the surface area of a cylinder by using the sum of the area of each face or by using a formula? Give at least two reasons for your choice.

A: I prefer to use a formula because it is quicker and I'm less likely to miss a part of the calculation.

9. Kaitlyn and Hakim each bought a tube of candy. Both containers cost the same amount . Which container required more plastic to make?

Container A:
diameter- 7 cm
height- 122 cm

radius- 3.5 cm

SA=2.π.r.r+2.π.r.h
SA=2(3.14)(3.5)(3.5)+2(3.14)(3.5)(122)
SA=76.93+2681.56
SA=2758.49 cm²

Container B:
diameter- 11 cm
height- 85 cm

radius- 5.5 cm

SA=2.π.r.r+2.π.r.h
SA=2(3.14)(5.5)(5.5)+2(3.14)(5.5)(85)
SA=189.97+2935.90
SA=3125.87 cm²

Container B required more plastic to make.

10. Paper towel is rolled around a cardboard tube. Calculate the outside surface area of the tube.

radius-2 cm
height- 27.5 cm

outside SA=2.π.r.h
outside SA=2(3.14)(2)(27.5)
outside SA=345.4 cm²




Cylinder Volume and Volume Problems




Solution:

JUMBO
r= d/2 r=20/2 r=10 cm V= πrrh V= [(3.14)(10)(10)](40) V= (314cm²)(40cm) V= 12560cm³

POPCORN LOVER'S
r=d/2 r=30/2 r=15 cm V= πrrh V= [(3.14)(15)(15)](20) V= (706.5cm²)(20cm) V= 14130cm³

Martha should buy Popcorn's Lover if she wants more popcorn for her money.




Solution:
outside
r=d/2
r=1/2

r=0.5m


V=πrrh

V=[(3.14)(0.5)(o.5)](10)
V=(o.785m²)(10m)
V=7.85m³

inside
r=d/2
r=0.8/2
r=0.4m

V=πrrh
V=[(3.14)(0.4)(0.4)](10)
V=(o.5024m²)(10m)
V=5.024m³

7.85m³-5.024m³=2.862m³ or 2.9m³


The volume of the concrete required to make the culvert is 2.9m³.

Tuesday, February 1, 2011

Surface area of a Cylinder

Cylinders
The base of a cylinder are circles, so first we have to review some basic termanology of circles:
-Radius
-Diameter
-Circumfrence
-Pi

Radius
-Half of diameter

Diameter
-Cuts circle in half

Circumfrence
-Perimeter of circle

Pi
-Ratio between circumfrence/diameter
-3.14

Now we have to review the different formulas for circles:
Cicumfrenc=∏.d=c
radius= d/2=r
diameter= 2.r or c/∏=d
Area of a circle= ∏.r.r


Net of a Cylinder:


This is a net of a cylinder:


















-The height is always given to you



-the base is the circumfrence the circles


-To calculate the surface area you have to add up the lateral area (LxW) and other formulas such as...


LxW

∏.r.r=A
d=2r
R=d/2
C=∏.d


For now, We are going to practice how to calculate the area, circumfrence, diameter, and radius of a circle. For these five circles, I had to calculate the area and circumfrence using the given radius or diameter. I had to plug in the given information into the formulas to find the area and circumfrence. This is how I did it.

















































For circle A and B, we have the given circumfrence but we have to find the radius, diameter and area. So what I did first was I found the diameter because once you have found the diameter or radius, you can find anything. I found the diameter by dividing the circumfrence by pi (3.14) and that gave me the diameter, then I could find the radius and area.

















Here's a video on Surface area of Cylinders:








I hope you understand more about circles and cylinders, please notify my if I made any mistakes or if you have any suggestions for my post. Thanks!

Monday, January 31, 2011

Area of Rectangular and Triangular Prisim's

1. BxH/2
11x5/2=27.5cmx2=55

LxW
9x15=135x2=270cm
15x5=75cm
55+270+75=400

TSA=400cm





2. LxW
12x5=60x2=120cm
8x5=40x2=80cm
12x8=96x2=192cm
120+80+192=264cm

TSA=264cm






Thursday, January 27, 2011

Hanin's Surface Area Scribe HWB 3 Q's

HWB 3 Questions

Page 54-55


These are the answers to the questions I chose. I will show my work in the end.



1. Finding the sum of all the areas of each face on a 3-D object is called surface area.

2. a) 220.6 cm


b) 451.2


3. a) 120 m


b) 140.1


Here is my work:





Cylinder Volume and Volume Problems

1) (question 12 from 7.3 in the textbook)



Jumbo
r=d/2
r=20/2
r=10cm

v=3.14xrxrxh
v=(3.14x1ox10) x40cm
v=314cm^2 X 40cm
v= 12560cm^3

Popcorn Lovers
r=d/2
r=30/2
r=15cm


v=3.14xrxrxh
v=(3.14x15x15) x20cm
v=706.5cm^2 x20cm
v=14130cm^3

Martha should buy the Popcorn Lovers container
it has more.


2) (question 7 from &.4 in the textbook)


Metre convert to centimetre:
0.25m=25cm
1m=100cm
0.4m=40cm
0.35m=35cm
1.4m=140cm

Volume of cylinder

r=d/2
r=25/2
r=12.5cm

v=3.14xrxrxh
v=(3.14x12.5x12.5) x100cm
v=490.625cm^2 x100cm
v= 49062.5cm^3

Volume of triangular prism

v=bxh/2xh
v=40x35/2 x140cm
v=700cm^2 x140cm
v=98000cm^3

Answer:
98000cm^3
-49062.5cm^3
=48937.5cm^3






Homework Book Pages 52 - 55

Page 53

3.



4.


Page 54


2. a)

* If you can't read the picture (;
5 x 3.2 = 16
5 x 3.2 = 16
5 x 11.5 = 57.5
5 x 11.5 = 57.5
11.5 x 3.2 = 36.8
11.5 x 3.2 = 36.8
16 + 16+ 57.5 + 57.5 + 36.8 + 36.8 =220.6 cm2
TSA = 22o.6 cm2



Cylinder Volume and Volume Problems






v= b x h^1 /2 x h^2
v= 12 x 15 / 2 x 15
v = 1,350cm^3

My assumptions is that the volume of the cheese from the block is 1,350 cm^3




Outside
d/2 = o.5m^2
v=π.r.r.h
v=3.14.o.5.o.5.10
v=o.785m^2.10
v=7.85m^3

Inside
d/2=0.4m^2
v=π.r.r.h
v=3.14.0.4^2.10
v=5.024m^3

7.85m^3 - 5.85m^3 = 2.86^3 or 2.9m^3

The volume of the culvert is 2.9m^3
















Wednesday, January 26, 2011

Shane's Scribe Post

Questions Number 3 and 5


3.) Find the surface area of this right rectangular prism to the nearest tenth of a square centimetre 


Surface Area= 2(18.5)(13.5)+2(18.5)(5)+2(13.5)(5)
= 499.5+185+13 = 697.50 cm


5.) Calculate the surface area of this ramp in the shape of a right triangular prism. 


Surface Area= 2(1.4)(2.3)+(2.3+2.7+0.7)
Surface Area= 6.44+5.7 = 12.14 m




Cylinder Volume and Volume Problems 

r= d/2
r= 8/2
r= 4 m2

v= π x r x r x h
v= 3.14 x 4 x 4 x 10
v= 501.4 m3



v= l x w x h
v= 2 x 2 x 15
v= 60 m2
The volume of the rectangular prism is 60m.

r= d/2
r= 1/2
r= 0.5 m2

v= π x r x r x h
v= 3.14 x .5 x .5 x 15
v= 11.775 m3
The volume of the cylinder is 11.775 m3

60-11.775
= 48.225
The volume of concrete required for one culvert piece is 48.225 m3.


Ryan's Surface Area Post

Triangular Prism


first you need to find the numbers you need for the formula bxh/2



two triangles
bxh/2
5x7=35/2=17.5
5x7=35/2=17.5

Next is lxw



4x6=24
4x6=24
4x6=24

TSA:17.5+17.5+24+24+24=107

Rectangular Prism


lxw
4x4=16
4x4=16
4x4=16

TSA:16+16+16=48

Volume
Cylinder Volume and Volume Problems 7.3








r= d/2
r= 8m/2
r= 4m
v= r.r.π.h
v= 4m x 4m x 3.14 x 10
v= 502.4m^3
v= 502.4m3 / 2 = 252.2m3
v= 7.4















v= l.w.h
v=10cm x 16cm x 10cm
v= 1600cm3
v=l.w.h
v=5cm x 6cm x 10cmv=300cm3
v= 1600cm3 - 300cm3 = 1 300cm3